Pravnik odgovara

Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.

Najnovija pitanja


Radni odnos na određeno vreme


Postovanje Radni odnos je zapocet u avgustu.Prvi ugovor je bio na mesec dana.Nakon toga na 3 meseca.Od decembra do marta sve se ugovor produzava na mesec dana.Da li je to moguce zakonski i na koliko dugo se tako ugovor moze produzavati po mesec dana?

Odgovor


Poštovani, 

Poslodavac može zaključiti jedan ili više ugovora o radu na određeno vreme na osnovu kojih se radni odnos sa istim zaposlenim zasniva za period koji sa prekidima ili bez prekida ne može biti duži od 24 meseca. 

Kategorija pitanja: Radni odnos na određeno vreme | postavljeno: 26.03.2019

Radni odnos na određeno vreme


Postovani, dao sam otkaz sadasnjem poslodavcu dana 25.03. i saopstio da je poslednji radni dan 22.04. Imam 13 dana neiskoriscenog godisnjeg odmora i trazio sam da mi poslodavac omoguci koriscenje do 22.04. Od strane poslodavca saopsteno mi je da zbog potreba posla, ne moze da mi odobri godisnji odmor vec da moram da ostanem na poslu do 22.04. koji sam naveo kao poslednji radni dan. Da li poslodavac…

Odgovor


Poštovani, 

U navedenom slučaju poslodavac je dužan da Vam isplati naknadu štete za neiskorišćeni godišnji odmor. Ukoliko se razbolite u toku otkaznog roka, radni odnos neće biti produžen iako ste na bolovanju. 

Kategorija pitanja: Radni odnos na određeno vreme | postavljeno: 26.03.2019

Ostalo


Postovani, 5 godina sam radila bez prekida i od 1.novembra sam ostala bez posla i prijavila se na biro za naknadu za nezaposlene (4 od 6 mi je isplaceno do sada). Zanima me da li bih imala pravo na trudnicku/porodiljsku naknadu ako bih ostala sada trudna (dok jos uvek primam naknadu) i kako bi se ona izracunavala? Ili sta bi bilo u drugom slucaju - ako bih se posle isteka isplate naknade zaposlila,…

Odgovor


Poštovani, 

Naknade po osnovu rođenja i nege deteta i posebne nege deteta, za dete rođeno 1. jula 2018. godine i kasnije, može ostvariti majka koja je u periodu od 18 meseci pre rođenja deteta ostvarivala prihode, a u momentu rođenja deteta je nezaposlena i nije ostvarila pravo na novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti. Pošto ste ostvarili pravo na novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti,…

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.03.2019

Pripravnici


Dobar dan . Završila sam pravni fakultet , godinu dana sam kao pripravnik radila u Prekršajnom sudu ,a godinu dana u Osnovnom sudu . Da li to znači da sam ispunila uslov za polaganje pravosudnog ispita ?

Odgovor


Poštovani, 

Uslovi za polaganje pravosudnog ispita propisani su u čl. 2 Zakona o pravosudnom ispitu (Sl. glasnik RS 16/97). 

Kategorija pitanja: Pripravnici, volonteri, stipendisti | postavljeno: 26.03.2019

Ostalo


Radim u državnom organu već 10 godina, s`` tim da sam 9 godina radio na ugovoru o privremenim i povremenim poslovima a poslednjih godinu dana sam primljen na neodređeno vreme, prvo u ministarstvu za telekomunikacije, pa je taj sektor za IT bio u prebačen u ministarstvo kulture, pa onda ministarstvo trgovine, pa ministarstvo državne uprave i sada je osnovana zasebna kancelarija u Vladi za IT.…

Odgovor


Poštovani,

Minuli rad se vrednuje tako što se za svaku punu godinu rada u radnom odnosu (a ne i u nekom drugom obliku rada) kod aktuelnog poslodavca, zarada uvećava za najmanje 0,4 % od osnovice. Dakle, Vama  se u minuli rad ne računa rad po osnovu ugovora o PP poslovima. 

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.03.2019

Ostalo


Molim Vas za informaciju. Radila sam od 2013 na pp poslovima do 28.02.2019. Ugovor o radu sam dobila 01.03.2019. Što znači da nema prekida. Zanima me posto hoću da otvorim trudnicko bolovanje da li mi se pp staž računa za naknadu trudnickog I porodiljskog ili samo od trenutka kada sam primljena u radni odnos? Hvala

Odgovor


Poštovani, 

Imaćete prava da po oba osnova primate naknadu-i po osnovu radnog odnosa i po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima. Svi prihodu će ući u osnovicu za obračun naknade zarade za vreme porodiljskog. Ukoliko je bila ista osnovica za uplatu poreza i doprinosa i kod radnog odnosa i kod angažovanaja po ugovoru o PP poslovima, ista će biti i naknada po oba osnova.

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.03.2019

Ostalo


Želim da napustim firmu u kojoj radim 12 godina. Da li sam u obavezi da dam otkazni rok ili mogu samo da saopšti da više ne želim da radim.

Odgovor


Poštovani, 

Zaposleni je u obavezi da ispoštuje pismenu formu prilikom otkazivanja ugovora kao i otkazni rok. 

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.03.2019

Ostalo


Postovani,zaposljena sam u jednoj firmi na odredjeno,ugovori su uvek na mesec dana.Sada po isteku ugovora ja ne zelim da produzim ugovor,da li to znaci da moram pisati i neku pismenu izjavu,ili samo da kaem da ne zelim dalju saradnju.Zanima me kako se to vodi dalje,da li cu imati pravo primanja sa zavoda,inace ugovori traju vise od godinu dana.Unapred HVALA .

Odgovor


Poštovani, 

Možete najaviti poslodavcu da ne želite više da radite i istekom datuma na koji je ugovor o radu zaključen, prestaje Vam radni odnos. U navedenom slučaju imaćete pravo na novčanu naknadu od NSZ. 

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.03.2019

Ostalo


Poštovani, radim u školi na 90% radnog vremena. Otvorila sam trudničko bolovanje od oktobra 2018, a imam 24 meseca radnog staža. Prvi mesec mi je isplaćeno u celosti, dakle 100%, ali novembar i decembar oko 10000din manje. Zašto ako se kaže da primam 100% plate? Šta se odbija? Hvala najlepše.

Odgovor


Poštovani, 

U slučaju privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, za prvih 30 dana privremene sprečenosti za rad koju isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, visina naknade zarade obezbeđuje se u iznosu od 100% od osnova za naknadu zarade. Osnovicu čini prosečna zarada ostvarena u prethodnih 12 meseci pre meseca…

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.03.2019

Ostalo


Postovani, zaposlena sam na odredjeno vreme kod poslodavca, u maju ce biti dve godine kako sam zaposlena kod istog poslodavca. Trenutno sam na trudnickom bolovanju, pa me zanima u slucaju produzetka ugovora da li poslodavac produzava ugovor za stalno ili nije u obavezi da produzava ugovor na neodredjeno vreme nego moze da produzi do kraja porodiljskog? Hvala

Odgovor


Poštovani, 

Ukoliko Vam poslodavac produži radni odnos zbog trudnoće tj. po osnovu čl. 187 Zakona o radu, onda nakon isteka porodiljskog odsustva nije u obavezi da Vas primi u stalan radni odnos. 

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.03.2019
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.

We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.

If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.

Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.